Nákup ojetého auta v zahraničí

Nákup ojetého vozidla v zahraničí se vyplatí nejenom díky lepším cenám, ale také díky tomu že v zahraničních autobazarech najdeme auta v lepším stavu a s mnohem lepší výbavou než bychom sehnali u nás. Přestože nákup ojetého auta v Německu či v Rakousku již není tak výhodný jak býval dříve, přesto se stále jedná o mnohem výhodnější koupi než u nás. Auta můžeme samozřejmě dovážet i z jiných zemí, ale Rakousko a Německo stále zůstává nejlepší volbou, ať už pro kvalitu nabízených automobilů, pro lepší ceny, neporovnatelně bohatší výběr i pro jejich zeměpisnou blízkost.

Clo při dovozu ojetého auta ze zahraničí

Pokud dovážíme auto z členského státu EU, nemusíme platit clo, což je nesporná výhoda oproti dovozu automobilu z mimoevropských států. Pokud však chceme dovézt auto ze státu který není členem Evropské unie, je nutné zaplatit clo ve výši 10 %. Je však tak0 třeba dát pozor na skutečnost, že jestli mezi první registrací vozidla v zahraničí a prodejem uplynulo méně než 6 měsíců, popřípadě by auto nemělo najeto více než 6000 km, budete muset před další registrací zaplatit DPH ve výši 19%. Dejte si také pozor na to, aby vozidlo nebylo starší než 8 let, což je hranice která je stanovena pro dovoz ojetých automobilů do ČR.

Přihlášení ojetého auta dovezeného ze zahraničí

Pokud chcete přihlásit auto dovezené ze zahraničí, musíte nejdříve projít technickou kontrolou. Této povinnosti se můžete vyhnout, pokud má vozidlo stále platnou technickou kontrolu od první registrace automobilu v zahraničí. V tomto případě je nutné pouze vystavit protokol o evidenční prohlídce znějící na nového majitele vozidla.

Zároveň si musíte vyřídit povinné ručení (zelenou kartu) a poté vám již nic nebrání zajít na registr vozidel kde auto přihlásíte. Musíte předložit protokol z STK, technický průkaz vozidla, doklad o povinném ručení a občanku. Za přihlášení auta dovezeného ze zahraničí uhradíte správní poplatek ve výši 800 Kč. Během několika dní si poté přijdete vyzvednout nové značky a český technický průkaz a můžete jezdit.

Jak kupovat ojeté auto v Německu

Jelikož je Německo nejbližší destinací pro nákup ojetého automobilu, většina zájemců o koupi ojetiny v zahraničí bude nakupovat právě tam. Ze všeho nejdříve si projděte nabídku německých autobazarů. Jeden z největších je mobile.de, který má nabídku i v českém jazyce. Při výběru vhodného automobilu se zaměřte nejen na cenu, výbavu a množství najetých kilometrů, ale také na vzdálenost od vašeho bydliště. Pokud byste se z nějakého důvodu rozhodli auto nekoupit, zbytečně byste najeli stovky kilometrů. Ze stejného důvodu byste se také neměli soustřeďovat pouze na jedinou nabídku, ale měli byste mít vybráno i několik dalších záložních příležitostí v blízkosti prvního automobilu, v případě že by nakonec z koupě původního auta sešlo.

Než vyrazíte na nákup ojetého vozidla do zahraničí, je dobré nejprve prodejci zavolat, zda je nabídka stále aktuální. Vyhnete se tak situaci že by vaše vysněné auto už bylo prodané. Pokud nejste skutečným odborníkem, určitě si sebou vezměte někoho, kdo autům rozumí, ideálně vyučeného automechanika. Mnohem lépe tak dokážete odhalit skryté závady vozidla, které by vám později mohly natropit spoustu nepříjemností.

Jak dopravit ojeté auto koupené v cizině do ČR

Pro dopravu ojetého automobilu který jste koupili v zahraničí je několik možností. Mnoho lidí volí dopravu po vlastní ose, to znamená nasednou do auta a dojedou do ČR. Tento způsob má však několik úskalí. Předně, vozidlo musí mít platnou STK v daném státě. U většiny aut z německých autobazarů to není problém, ale je třeba si to předem ověřit. Dále je třeba dočasné povinné ručení na převoz, popřípadě dočasné registrační značky. Obojí není problém zařídit, v kvalitním bazaru vám s tím pomůže i prodejce, ale budete muset zajít na místní úřad, což může být problém například o víkendu a navíc vás to bude stát přibližně 5000 Kč na poplatcích.

Další možností je doprava auta na tahači. Existují firmy, které vám auto naloží a odvezou až domů. Ceny za tento způsob převozu se pohybují okolo 11 Kč za kilometr, ale ušetříte si tak papírování na německých úřadech. Záleží tak hlavně na tom, jak daleko to máte domů, ale obecně se dá soudit že tento druhý způsob bývá výhodnější.
Na co si dát pozor
Nákup ojetého auta sebou vždy nese rizika. Přestože při nákupu v prověřeném německém autobazaru je menší riziko podvodu než např. u nás, je vždy lepší si stav automobilu důkladně prověřit někým kdo tomu opravdu rozumí a komu můžete věřit. Vyhnete se tak mnohým budoucím problémům, ať už na STK v ČR, nebo při budoucím provozu vozidla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *