Sankce za nezaplacené povinné ručení

Každý majitel motorového vozidla v ČR je povinen platit Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, známé jako povinné ručení. Přestože jsou za nezaplacené povinné ručení poměrně veliké sankce, část řidičů občas pozapomene včas uhradit pojistné a jejich povinné ručení zanikne. Nezaplacené povinné ručení se může přitom stát velkým problémem nejen z důvodu vysokých pokut, které můžete dostat nejen od Policie, ale také od České kanceláře pojistitelů. V případě nehody byste navíc byli nuceni uhradit způsobenou škodu na majetku a zdraví účastníků nehody, která se může snadno vyšplhat až na desítky milionů korun. Taková pokuta by byla pro většinu lidí likvidační. Vyplatí se proto dobře si ohlídat datum zaplacení povinného ručení a včas uhradit částku na další rok.

Neprokázání platného povinného ručení při silniční kontrole

Platnost svého povinného ručení prokážete při silniční kontrole takzvanou „zelenou kartou“. Jedná se o doklad o zaplaceném pojištění který dostanete od své pojišťovny. Zelenou kartu musíte mít u sebe a na požádání ji předložit silniční kontrole. V případě že zelenou kartu nemáte u sebe, může vám Policie vyměřit pokutu až 1500 Kč. Policie nezjišťuje zda máte povinné ručení zaplacené nebo ne, ale oznámí tuto skutečnost České kanceláři pojistitelů. Ta vám v případě že ho zaplacené nemáte, vyměří pokutu ještě mnohem vyšší.

Povinné ručení pro nepoužívané vozidlo

Někteří řidiči se domnívají že pokud s autem dlouhodobě nejezdí, není potřeba platit pojištění. Opak je ale pravdou. Jak vyplývá ze zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, musíte po skončení vašeho povinného ručení do čtrnácti dnů sjednat nové. V případě že víte, že nebudete vozidlo delší dobu používat, je možno se placení povinného ručení vyhnout tím že vozidlo odhlásíte dočasně z registru vozidel. Budete však muset odevzdat SPZ a technický průkaz a nebudete moci s vozidlem jezdit. Pokud máte odstavené vozidlo nepojištěné déle než 14 dnů, vystavujete se riziku pokuty od 2500 Kč až do 20 000 Kč.

Pokud jezdíte vozidlem bez platného povinného ručení

Pokud jste vozidlo neodhlásili z registru a dál s ním jezdíte, přestože nemáte zaplacené povinné ručení, mohou se případné pokuty vyšplhat ještě mnohem výš. Pokud vás chytí, dostanete pokutu v dvojnásobné výši, tj. od 5 000 Kč až do 40 000 Kč.

Způsobení nehody nepojištěným vozidlem

Do největších problémů se dostanete, pokud s vozidlem bez zaplaceného ručení způsobíte dopravní nehodu. Budete muset kromě vysoké pokuty zaplatit ještě veškerou škodu, kterou ostatním účastníkům nehody způsobíte. A to nejen škodu na hmotném majetku, ale také léčebné výlohy a případné odškodnění za trvalé následky. Výše škody kterou budete nucen uhradit, se může velmi snadno vyšplhat i do desítek milionů. Můžete se tak velmi lehce dostat do exekuce a přijít o všechno.

Nejlevnější povinné ručení

Povinné ručení není zrovna levná záležitost. Přesto však při sjednávání povinného ručení můžete výrazně ušetřit. Ceny u jednotlivých pojišťoven se totiž velmi liší. Navíc také často nabízejí levnější ceny a vstupní bonusy pro nové klienty, což je skvělý způsob jak získat nejlevnější povinné ručení. Nejlepší způsob jak získat pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla je využít některý ze srovnávačů povinného ručení, který vám dokáže na míru vybrat pojištění za nejvýhodnější cenu.

povinné ručení je nutnost

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *