Povinná zimní výbava

Led a sníh, snížená viditelnost, špatná sjízdnost silnic, to vše jsou problémy se kterými se při zimním provozu na silnicích musíme potýkat. Proto bychom přípravu a vybavení vozidel pro zimní provoz neměli podceňovat.

Povinná zimní výbava automobilu

Povinná zimní výbava je dopravní značka, s níž se můžeme na českých silnicích střetnout již od roku 2008. Ta na vymezených úsecích nařizuje, že vozidlo musí být opatřeno zimními pneumatikami (označení:M+S, M.S., MS nebo M/ S, případně terénními pneumatikami). A to v období mezi 1. listopadem a 30. dubnem, pokud není pod značkou umístěna dodatková tabulka, vyznačující odlišnou dobu platnosti. Konec úseku, kde je nutná zimní výbava je označen značkou „Zimní výbava – konec“. Nezáleží přitom na aktuálním počasí ani na stavu vozovky. Vyjímka platí pouze pro nouzový dojezd s rezervou. Porušení této povinností je trestáno pokutou až 2500,- Kč a co je horší – můžete přijít i o jeden trestný bod.Značka povinná zimní výbavaznačka povinná zimí výbava - konec

Koho se týká povinná zimní výbava auta

Zimní výbava se týká motorových vozidel kategorie M a N. Automobily s hmotností do 3,5 tuny mít zimní pneumatiky na všech kolech a musí mít hloubku dezénu minimálně 4 mm. Vozy, nad 3,5 tuny musejí mít zimní pneu pouze na hnaných kolech a musí mít hloubku dezénu minimálně 6 mm. Zimní pneumatiky je však možné nahradit sněhovými řetězy.
Můžete použít i protektorované pneumatiky, ty však musí být označeny výše zmíněným značením M+S nebo M.S nebo M/S popřípadě MS či terénní pneumatiky.
Pokud za vozidlem táhnete přívěs či vozík, na toto přípojené vozidlo se povinnost vyplývající ze značky povinná zimní výbava nevztahuje. Zimní výbavou musí být opatřeno pouze motorové vozidlo kategorie M a N které vozík či přívěs táhne.

Doporučujeme povinnou zimní výbavu nepodceňovat. Hrozí vám totiž nejen pokuta ze strany dopravní policie, ale v případě nehody, pokud se prokáže přímá souvislost s havárií a tím, že auto nemělo zimní pneumatiky v úseku se značkou povinná zimní výbava, škoda nemusí být uhrazena. Pokud bude škoda proplacena z povinného ručení mohou ji pojišťovny vymáhat po viníkovi.

Nepovinná zimní výbava

Mezi výbavu, která by vám v autě neměla v zimě chybět, patrí i další věci, které sice nejsou povinné, ale přesto vám během zimních měsíců mohou být velice užitečné. Určitě nezapomeňte do auta přidat škrabku na led, rozmrazovač zámků a smetáček na odmetení sněhu. V doporučené zimní výbavě by také neměly chybět startovací kabely a baterka, protože v zimě se brzy stmívá a nikdy nevíte, kdy budete muset potmě něco hledat kolem auta.

zimní výbava pro automobily

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *